|
Piraattipuolueen hallitus on päättänyt tukea 30-vuotiasta puoluesihteeriään, opiskelija ja koti-isä Harri Kivistöä presidenttiehdokkaaksi tammikuussa 2012 pidettäviin presidentinvaaleihin. Tamperelainen Kivistö on pitkäaikainen piraattiaktiivi ja puolueen perustajajäsen. Hän opiskelee englantilaista filologiaa Tampereen yliopistossa.
Koska Piraattipuolueella ei ole eduskunnassa kansanedustajia, puolue ei voi asettaa suoraan omaa ehdokasta, vaan ehdokkaan asettamiseksi on valitsijayhdistyksen kerättävä 20 000 allekirjoitettua kannattajakorttia. Allekirjoituksia on tarkoitus kerätä sekä sähköisesti että paperitse.
– Oma presidenttiehdokas tuo puolueelle näkyvyyttä ja auttaa tuomaan piraattien tavoitteita suuren yleisön tietoisuuteen, uskoo Piraattipuolueen puheenjohtaja Pasi Palmulehto.
Allekirjoitusten kerääminen sähköisesti on Suomessa ainutlaatuista. Asiasta ei ole ennakkotapauksia, ja sähköisen keräyksen käytännön toteuttaminen on vielä avoinna, vaikka laki sen periaatteessa salliikin. Yksityiskohtia selvitetään vielä vaaliviranomaisten kanssa.
– Aiomme pysyä tiukkoina, sillä Suomi ei voi kehittyä tietoyhteiskuntana, ellei sähköistä kansalaistoimintaa helpoteta, Palmulehto vakuuttaa.
Harri Kivistö sai eduskuntavaaleissa Piraattipuolueen ehdokkaista viidenneksi eniten ääniä. Nykyisen puoluesihteerin toimensa lisäksi Kivistö on toiminut aiemmin Piraattipuolueen varapuheenjohtajana. Presidenttinä Kivistö haluaisi luotsata Suomea ja kansainvälistä politiikkaa avoimempaan suuntaan. Hän myös katsoo, että presidentin tehtäviin sopisi valvoa aktiivisesti, etteivät uudet lait loukkaa kansalaisten perusoikeuksia.
– Lakiesitysten perustuslaillisuuden kyseenalaistaminen olisi oivallinen tehtävä suoralla kansanvaalilla valitulle arvojohtajalle, toteaa Kivistö.
Piraattipuolueen kesäkuussa pidettävä puoluekokous pääsee vielä ottamaan kantaa Kivistön ehdokkuuden tukemisen yksityiskohtiin ja rahoitukseen. Puheenjohtaja Pasi Palmulehto ei ollut käytettävissä ehdokkaaksi perhesyistä ja puoluetoiminnan sujuvuuteen liittyvien seikkojen vuoksi.
Painokelpoinen kuva (kuvaaja: Jussi Sorjonen)
Päivitys: Piraattien presidenttihaaveet tyssäsivät kankeaan byrokratiaan
Voit täyttää kannattajakortin jo nyt:
1. Lataa kannattajakortti pdf-muodossa.
2. Tulosta, täytä ja allekirjoita kannattajakortti.
3. Postita kannattajakortti osoitteeseen:
Pasi Palmulehto Pähkinätie 13 16710 Hollola kk
Suositeltavaa on postittaa useita kerättyjä kortteja kerralla.
|
Kannattaisin vielä harkintaa, kannattaako alkaa keräämään kannattaja kortteja, vaiko alkaa näkyvästi kannattamaan jotain jo valmiista pres. ehdokkaista.
Enpä oikein usko että kukaan tulevista presidenttiehdokkaista olisi piraateille "sopiva" ehdokas, vaan äänestäminen toimisi pienimmän pahan -periaatteella.
Oma ehdokas, ja varsinkin vaalityö, on helpoin tapa saavuttaa suurta näkyvyyttä ennen kunnallisvaaleja
Kannatuksen ilmaisemisessa tätä ongelmaa ei ole, eikä myöskään presidentinvaaleissa, paitsi siinä kohtuullisen epätodennäköisessä tapauksessa, jossa on esim. kolme suhteellisen tasavahvaa ehdokasta, joista yksi olisi piraattien kannalta muita parempi, ja oma ehdokas saattaisi estää tämän pääsyn toiselle kierrokselle...
Oleellisempi koitos tosiaan on kunnallisvaalit, joissa taatusti on ainakin muutamassa isossa kaupungissa mahdollisuus saada ehdokkaita läpi, mutta oma presidenttiehdokas takaa näkyvyyttä. Eduskuntavaaleissa "sekalaiset pikkujoukot" jäävät sivummalle ja niputetaan yhteen.
Kivistön ehdokkuus myös eheyttää demokratiaa, jos se onnistuu saamaan politiikasta vieraantuneitakin äänestämään. Tärkeää on, että edes joku ajaa hallintojärjestelmässä omaa kantaa, vaikka tuloksia ei heti tulisikaan. Toivottavasti ei-piraatitkin näkisivät Kivistön hänen ajamiensa asioiden kautta, eikä tuijottaisi niin paljoa puolueen nimeä. Piraateissa on aina herättänyt positiivisia tuntemuksia, ettei oikeudentajua ja arvoja ole muovaamassa poliittinen taktikointi, oli ne sitten miten radikaaleja ja nykypolitiikkaan sopimattomia tahansa. Vihreät ja Vasemmisto ovat esimerkiksi ottaneet anteeksipyytelevän linjan ja peittelevät radikaaleimpia ehdokkaita. Tämä pitäisi kääntää eduksi Kivistön markkinoinnissa entistä selvemmin.
Tänään iltapäivälehdissä lukee, että Tarja Halonen perui YK:n tilaisuuden Leijonien kultajuhlan vuoksi.
Kiinnostaako nykyistä presidenttiämme siis penkkiurheilu ihmisoikeuksia enemmän?
Poliittiset vaalit ovat ottelu, joka vaikuttaa suoraan oikeaan elämään. Siihen verrattuna keinotekoiset urheilumatsit ovat leikkiä.
Ehkäpä muutan mieleni, jos maailma on oikeasti vuonna 2018 samanlainen kuin tieteiselokuvassa Rollerball?
Mitä tulee tämän vuoden Euroviisu-tappioon, niin minä en yritä koko maailmaa pelastaa. Mutta silti haluan auttaa heitä jotka ovat vaikeuksissa ilman omaa syytään.
Kevään vaaleissa kampanjoidessa huomasi, että piraattiaatteen mukaiselle maailmalle löytyy kannattajia. Ja minkä koin tärkeimmäksi niin myös kuulijoita ja sympatiseeraajia.